וסקולר ביוג’ניקס בע”מ (Vascular Biogenics Ltd), הפועלת גם תחת השם VBL Therapeutics, הינה חברה ביופרמצבטית ציבורית שנמצאת בשלב פיתוח קליני מתקדם הממוקדת במחקר, פיתוח ומסחור של טיפולים ראשונים מסוגם לסרטן. החברה נוסדה בשנת 2000 והינה חברה ציבורית הנסחרת בארה”ב [Nasdaq: VBLT].

התרופה האונקולוגית המובילה של החברה, VB-111, הינה תרופה ביולוגית נסיונית לטיפול בגידולים מוצקים אשר נמצאת במהלכו של ניסוי קליני מבוקר למטרת רישום, לטיפול בסרטן שחלות חוזר. ניסוי זה, שמכונה OVAL צפוי לגייס כ- 400 חולות בארה”ב, ישראל, אירופה ויפן. במרץ 2020 פרסמה החברה תוצאות ביניים חיוביות במחקר זה:

• ועדת בקרה בלתי-תלויה ( DSMC ) שבחנה את הנתונים המלאים קבעה כי מחקר OVAL עמד בהצלחה בקריטריון שנקבע מראש, ולפיו יש יתרון מוחלט של 10% או יותר לשיעור המגיבים בקבוצת הטיפול עם VB-111 לעומת קבוצת הביקורת כפי שנמדד בערכי CA-125 . הועדה המליצה פה אחד שהמחקר ימשיך כמתוכנן.
• שיעור התגובה הכללי בקרב 60 המטופלות שנכללו באנליזה היה 53% (תוצאה משולבת של שתי הקבוצות במשותף). בהנחה שהחלוקה לשתי קבוצות הטיפול מאוזנת, אחוז התגובה בזרוע המטופלת ב VB-111 (בשילוב עם טיפול שבועי בכימותרפיה פקליטקסל) הינו 58% או יותר.
• באוכלוסיית החולים עם תסמיני חום, שהוא מאפיין שכיח לאחר טיפול ב VB-111 , שיעור התגובה היה 69%.
• התוצאות שהתקבלו באנליזת הביניים של ניסוי פאזה 3 זה הינן טובות לפחות כמו נתוני התגובה שנתקבלו בניסוי פאזה 2 עם VB-111 שבדק אוכלוסייה דומה של חולות סרטן שחלות.

VBL מפתחת גם תרופות מחקר חדשניות נוספות, כולל פלטפורמת ה- VB-600 של תרופות ביולוגיות לסרטן ולמחלות דלקתיות, ותכנית ה’לסינוקסואידים’ (Lecinoxoids) של מולקולות אנטי-דלקתיות, עם פוטנציאל לטיפול בהתויות שונות.