וסקולר ביוג’ניקס בע”מ (Vascular Biogenics Ltd), הפועלת גם תחת השם VBL Therapeutics, הינה חברה ביופרמצבטית ציבורית שנמצאת בשלב פיתוח קליני מתקדם הממוקדת במחקר, פיתוח ומסחור של טיפולים ראשונים מסוגם לסרטן. החברה נוסדה בשנת 2000 והינה חברה ציבורית הנסחרת בארה”ב [Nasdaq: VBLT].

התרופה האונקולוגית המובילה של החברה, VB-111, הינה תרופה ביולוגית נסיונית אשר מבוססת על טכנולוגיות ריפוי גנטי ואשר המפותחת תחילה לטיפול בגליובלסטומה חוזרת (rGBM)  – גרסה אגרסיבית של סרטן המוח.  VB-111 זכתה למעמד של תרופת יתום הן בארה”ב והן באירופה, וכן נכנסה למסלול המהיר לאישור תרופות של ה-FDA במטרה להאריך את חייהם של החולים בגליובלסטומה חוזרת המטופלים בכימותרפיה ובהקרנות.

VBL נמצאת במהלכו של ניסוי קליני שלב 3 ב-VB-111 לטיפול בגליובלסטומה חוזרת, תחת פרוטוקול מיוחד  (SPA) של ה-FDA. החברה השלימה את גיוס החולים למחקר הקליני והיא צופה לפרסם תוצאות ביניים של הניסוי באמצע שנת 2017, תוצאות סופיות של המחקר צפויות בתחילת 2018.

בנוסף לתוכנית הקלינית בסרטן המוח, VBL סיימה בהצלחה גם ניסויי שלב 2 בסרטן בלוטת התריס וסרטן השחלות, ומתכננת להתחיל ניסוי פיבוטלי שלב 3 בסרטן השחלות במחצית השניה של 2017.

Movie_Icons-new